STTH30R04D
Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
product image
STTH30R04D Picture
SeekIC No. : 00168570 Detail
STTH30R04D: Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH30R04D
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.45 V
Recovery Time : 100 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 300 A Reverse Current IR : 15 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AC
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Max Surge Current : 300 A
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AC
Reverse Voltage : 400 V
Forward Voltage Drop : 1.45 V
Recovery Time : 100 ns
Reverse Current IR : 15 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH30R04D
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 30A
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15A @ 400V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)