STTH30R04W
Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
product image
STTH30R04W Picture
SeekIC No. : 00174921 Detail
STTH30R04W: Rectifiers Recovery Diode Ultra Fast
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH30R04W
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.45 V
Recovery Time : 100 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 300 A Reverse Current IR : 15 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-247
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Max Surge Current : 300 A
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 400 V
Forward Voltage Drop : 1.45 V
Recovery Time : 100 ns
Reverse Current IR : 15 uA
Package / Case : DO-247
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH30R04W
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 30A
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15A @ 400V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)