STTH6004W
Rectifiers Ultrafast high voltage rectifier
product image
STTH6004W Picture
SeekIC No. : 00168789 Detail
STTH6004W: Rectifiers Ultrafast high voltage rectifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH6004W
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.2 V
Recovery Time : 90 ns Forward Continuous Current : 60 A
Max Surge Current : 600 A Reverse Current IR : 50 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-247
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration : Single
Reverse Current IR : 50 uA
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 400 V
Forward Voltage Drop : 1.2 V
Forward Continuous Current : 60 A
Max Surge Current : 600 A
Package / Case : DO-247
Recovery Time : 90 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH6004W
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 60A
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50A @ 400V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)