STTH6006TV1
Rectifiers high voltage diode
product image
STTH6006TV1 Picture
SeekIC No. : 00168825 Detail
STTH6006TV1: Rectifiers high voltage diode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH6006TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.85 V
Recovery Time : 70 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 210 A Reverse Current IR : 25 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Forward Voltage Drop : 1.85 V
Configuration : Dual Parallel
Recovery Time : 70 ns
Package / Case : ISOTOP
Reverse Current IR : 25 uA
Max Surge Current : 210 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH6006TV1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 30A
Current - Reverse Leakage @ Vr25A @ 600V
Reverse Recovery Time (trr)70ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)