STU6NF10
MOSFET N-Ch, 100V-0.22ohms 6A
product image
STU6NF10 Picture
SeekIC No. : 00156305 Detail
STU6NF10: MOSFET N-Ch, 100V-0.22ohms 6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STU6NF10
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 6 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : IPAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 6 A
Package / Case : IPAK
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTU6NF10
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 3A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 280pF @ 25V
Power - Max30W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V