STW60NE10
MOSFET N-Ch 100 Volt 60 Amp
product image
STW60NE10 Picture
SeekIC No. : 00163212 Detail
STW60NE10: MOSFET N-Ch 100 Volt 60 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STW60NE10
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-247
Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms
Application
· HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
· SOLENOID AND RELAY DRIVERS
· MOTOR CONTROL, AUDIO AMPLIFIERS
· DC-DC & DC-AC CONVERTERS
· AUTOMOTIVE ENVIRONMENT (INJECTION,ABS, AIR-BAG, LAMPDRIVERS, Etc.)
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VDS
Drain-source Voltage (VGS = 0)
100 V
VDGR
Drain- gate Voltage (RGS = 20 k)
100 V
VGS
Gate-source Voltage
±20 V
ID
Drain Current (continuous) at Tc = 25
60 A
ID
Drain Current (continuous) at Tc = 100
42 A
IDM(.)
Drain Current (pulsed)
240 A
PTOT
Total Dissipation at Tc = 25
180 W
Derating Factor
1.2 W/
dv/dt(1)
Peak Diode Recovery voltage slope
9
V/ns
Tstg
Storage Temperature
-65 to 175
Tj
Max. Operating Junction Temperature
175
(•)Pulse width limited by safe operating area
(1)ISD 60, di/dt 200A/µs, VDD V(BR)DSS, Tj TJMAX.
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTW60NE10
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C60A
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 30A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5300pF @ 25V
Power - Max180W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs185nC @ 10V