SUM60N02-3M9P-E3
MOSFET 20V 60A 120W 3.9mohm @ 10V
product image
SUM60N02-3M9P-E3 Picture
SeekIC No. : 00156568 Detail
SUM60N02-3M9P-E3: MOSFET 20V 60A 120W 3.9mohm @ 10V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SUM60N02-3M9P-E3
Mfg:
Vishay/Siliconix
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 20 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0039 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 20 V
Package / Case : TO-263
Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0039 Ohms