SUM60N04-05LT
MOSFET 40V 60A 200W w/Sensing Diode
product image
SUM60N04-05LT Picture
SeekIC No. : 00166360 Detail
SUM60N04-05LT: MOSFET 40V 60A 200W w/Sensing Diode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SUM60N04-05LT
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4.5 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK-5 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Continuous Drain Current : 60 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4.5 mOhms