SV01CC183KAR
CAP CER 0.018UF 630V 10% RADIAL
product image
SV01CC183KAR Picture
SeekIC No. : 002928940 Detail
SV01CC183KAR: CAP CER 0.018UF 630V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV01CC183KAR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.018µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 630V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.250" L x 0.200" W (6.35mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.170" (4.32mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 0.018µF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 630V
Features: High Voltage
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 0.250" L x 0.200" W (6.35mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Lead Spacing: 0.170" (4.32mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV01CC183KAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.018F
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.17" (4.32mm)