SV04AC103KAR
CAP CER 10000PF 1KV 10% RADIAL
product image
SV04AC103KAR Picture
SeekIC No. : 002925952 Detail
SV04AC103KAR: CAP CER 10000PF 1KV 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV04AC103KAR
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 1000V (1kV) Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.449" L x 0.200" W (11.40mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.300" (7.62mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 10000pF
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Series: SV
Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Size / Dimension: 0.449" L x 0.200" W (11.40mm x 5.08mm)
Lead Spacing: 0.300" (7.62mm)