SV04GA151KAR
CAP CER 150PF 2KV 10% RADIAL
product image
SV04GA151KAR Picture
SeekIC No. : 002925953 Detail
SV04GA151KAR: CAP CER 150PF 2KV 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV04GA151KAR
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 150pF Voltage - Rated: 2000V (2kV)
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.449" L x 0.200" W (11.40mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.300" (7.62mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Capacitance: 150pF
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Voltage - Rated: 2000V (2kV)
Series: SV
Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Size / Dimension: 0.449" L x 0.200" W (11.40mm x 5.08mm)
Lead Spacing: 0.300" (7.62mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV04GA151KAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance150pF
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.3" (7.62mm)