SV09AC105KAR
CAP CER 1UF 1KV 10% RADIAL
product image
SV09AC105KAR Picture
SeekIC No. : 002964514 Detail
SV09AC105KAR: CAP CER 1UF 1KV 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV09AC105KAR
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1.0µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 1000V (1kV) Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.772" L x 0.200" W (19.60mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.720" (18.30mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.673" (17.10mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 1.0µF
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Package / Case: Radial
Height - Seated (Max): 0.720" (18.30mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 0.772" L x 0.200" W (19.60mm x 5.08mm)
Lead Spacing: 0.673" (17.10mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV09AC105KAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.673" (17.10mm)