SV09CC185KAR
CAP CER 1.8UF 630V 10% RADIAL
product image
SV09CC185KAR Picture
SeekIC No. : 002964516 Detail
SV09CC185KAR: CAP CER 1.8UF 630V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV09CC185KAR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 1.8µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 630V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.772" L x 0.200" W (19.60mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.720" (18.30mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.673" (17.10mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 630V
Features: High Voltage
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Capacitance: 1.8µF
Height - Seated (Max): 0.720" (18.30mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 0.772" L x 0.200" W (19.60mm x 5.08mm)
Lead Spacing: 0.673" (17.10mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV09CC185KAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.8F
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.673" (17.10mm)