SWC-1.81-168
INDUCTOR 168UH 1.81A 150KHZ VRT
product image
SWC-1.81-168 Picture
SeekIC No. : 003453691 Detail
SWC-1.81-168: INDUCTOR 168UH 1.81A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWC-1.81-168
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 168µH Current: 1.81A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 180 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: Radial Mounting Type: Through Hole
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 180 mOhm
Frequency - Self Resonant: -
Package / Case: Radial
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Current: 1.81A
Type: Toroidal
Inductance: 168µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWC-1.81-168
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance168H
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 1.81A
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)180.0 mOhm Max