SWS-0.83-248
INDUCTOR 248UH .83A 150KHZ SMD
product image
SWS-0.83-248 Picture
SeekIC No. : 003455321 Detail
SWS-0.83-248: INDUCTOR 248UH .83A 150KHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-0.83-248
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 248µH Current: 830mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 600 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.591" L x 0.591" W x 0.315" H (15.00mm x 15.00mm x 8.00mm) Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 600 mOhm
Frequency - Self Resonant: -
Current: 830mA
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Inductance: 248µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Package / Case: 0.591" L x 0.591" W x 0.315" H (15.00mm x 15.00mm x 8.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-0.83-248
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance248H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 830mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)600.0 mOhm Max