SWS-1.50-250
INDUCTOR 250UH 1.5A 150KHZ SMD
product image
SWS-1.50-250 Picture
SeekIC No. : 003455498 Detail
SWS-1.50-250: INDUCTOR 250UH 1.5A 150KHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-1.50-250
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 250µH Current: 1.5A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 230 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.925" L x 0.925" W x 0.496" H (23.50mm x 23.50mm x 12.60mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Current: 1.5A
Frequency - Self Resonant: -
DC Resistance (DCR): 230 mOhm
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Inductance: 250µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Package / Case: 0.925" L x 0.925" W x 0.496" H (23.50mm x 23.50mm x 12.60mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-1.50-250
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance250H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 1.5A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)230.0 mOhm Max