SWS-1.81-168
INDUCTOR 168UH 1.81A 150KHZ SMD
product image
SWS-1.81-168 Picture
SeekIC No. : 003455501 Detail
SWS-1.81-168: INDUCTOR 168UH 1.81A 150KHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-1.81-168
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 168µH Current: 1.81A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 180 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.925" L x 0.925" W x 0.496" H (23.50mm x 23.50mm x 12.60mm) Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 180 mOhm
Frequency - Self Resonant: -
Packaging: Bulk
Current: 1.81A
Type: Toroidal
Inductance: 168µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Package / Case: 0.925" L x 0.925" W x 0.496" H (23.50mm x 23.50mm x 12.60mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-1.81-168
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance168H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 1.81A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)180.0 mOhm Max