SWS-2.24-37
INDUCTOR 37UH 2.24A 150KHZ SMD
product image
SWS-2.24-37 Picture
SeekIC No. : 003453809 Detail
SWS-2.24-37: INDUCTOR 37UH 2.24A 150KHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-2.24-37
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 37µH Current: 2.24A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 100 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.591" L x 0.591" W x 0.315" H (15.00mm x 15.00mm x 8.00mm) Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 100 mOhm
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 37µH
Current: 2.24A
Series: SW
Package / Case: 0.591" L x 0.591" W x 0.315" H (15.00mm x 15.00mm x 8.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-2.24-37
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance37H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 2.24A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)100.0 mOhm Max