SWS-3.00-17
INDUCTOR 17UH 3A 150KHZ SMD
product image
SWS-3.00-17 Picture
SeekIC No. : 003453815 Detail
SWS-3.00-17: INDUCTOR 17UH 3A 150KHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-3.00-17
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 17µH Current: 3A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 50 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.591" L x 0.591" W x 0.315" H (15.00mm x 15.00mm x 8.00mm) Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
DC Resistance (DCR): 50 mOhm
Current: 3A
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Inductance: 17µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Package / Case: 0.591" L x 0.591" W x 0.315" H (15.00mm x 15.00mm x 8.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-3.00-17
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance17H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 3A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)50.00 mOhm Max