SWT-0.25-256
INDUCTOR 256UH .25A 150KHZ VRT
product image
SWT-0.25-256 Picture
SeekIC No. : 003460668 Detail
SWT-0.25-256: INDUCTOR 256UH .25A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWT-0.25-256
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 256µH Current: 250mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 2.2 Ohm Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
Current: 250mA
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
DC Resistance (DCR): 2.2 Ohm
Type: Toroidal
Inductance: 256µH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWT-0.25-256
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance256H
Tolerance±20%
TypeToroidal
Current 250mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)2.200 Ohm Max