SWT-0.20-118
INDUCTOR 118UH .20A 150KHZ VRT
product image
SWT-0.20-118 Picture
SeekIC No. : 003460666 Detail
SWT-0.20-118: INDUCTOR 118UH .20A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWT-0.20-118
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 118µH Current: 200mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 1.8 Ohm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: Radial Mounting Type: Through Hole
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Current: 200mA
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
Package / Case: Radial
Mounting Type: Through Hole
DC Resistance (DCR): 1.8 Ohm
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Inductance: 118µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWT-0.20-118
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance118H
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 200mA
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)1.800 Ohm Max