SWT-0.38-118
INDUCTOR 118UH .38A 150KHZ VRT
product image
SWT-0.38-118 Picture
SeekIC No. : 003453844 Detail
SWT-0.38-118: INDUCTOR 118UH .38A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWT-0.38-118
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 118µH Current: 380mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 1.2 Ohm Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
Current: 380mA
DC Resistance (DCR): 1.2 Ohm
Type: Toroidal
Inductance: 118µH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWT-0.38-118
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance118H
Tolerance±20%
TypeToroidal
Current 380mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)1.200 Ohm Max