SWT-0.54-173
INDUCTOR 173UH .54A 150KHZ VRT
product image
SWT-0.54-173 Picture
SeekIC No. : 003453821 Detail
SWT-0.54-173: INDUCTOR 173UH .54A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWT-0.54-173
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 173µH Current: 540mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 600 mOhm Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 600 mOhm
Frequency - Self Resonant: -
Current: 540mA
Type: Toroidal
Inductance: 173µH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWT-0.54-173
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance173H
Tolerance±20%
TypeToroidal
Current 540mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)600.0 mOhm Max