SWT-0.56-55
INDUCTOR 55UH .56A 150KHZ VRT
product image
SWT-0.56-55 Picture
SeekIC No. : 003453822 Detail
SWT-0.56-55: INDUCTOR 55UH .56A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWT-0.56-55
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 55µH Current: 560mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 500 mOhm Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 500 mOhm
Frequency - Self Resonant: -
Current: 560mA
Type: Toroidal
Inductance: 55µH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWT-0.56-55
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance55H
Tolerance±20%
TypeToroidal
Current 560mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)500.0 mOhm Max