SWT-1.02-168
INDUCTOR 168UH 1.02A 150KHZ VRT
product image
SWT-1.02-168 Picture
SeekIC No. : 003453832 Detail
SWT-1.02-168: INDUCTOR 168UH 1.02A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWT-1.02-168
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 168µH Current: 1.02A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 400 mOhm Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 400 mOhm
Packaging: Bulk
Current: 1.02A
Type: Toroidal
Inductance: 168µH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWT-1.02-168
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance168H
Tolerance±20%
TypeToroidal
Current 1.02A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)400.0 mOhm Max