SWT40-525
Linear and Switching Power Supplies 42W 5V 12V 3A
product image
SWT40-525 Picture
SeekIC No. : 002760050 Detail
SWT40-525: Linear and Switching Power Supplies 42W 5V 12V 3A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWT40-525
Quick Details
Output Power Rating : 42 W Input Voltage : 85 VAC to 265 VAC
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 3 A Output Voltage (Channel 2) : 12 V
Output Current (Channel 2) : 2 A Output Current (Channel 3) : 0.3 A
Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 3 A
Input Voltage : 85 VAC to 265 VAC
Output Current (Channel 2) : 2 A
Output Voltage (Channel 2) : 12 V
Output Current (Channel 3) : 0.3 A
Output Power Rating : 42 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWT40-525
Number of Outputs3
Power (Watts)40W
Voltage - Output5V, 12V, -5V
Voltage - Input85 ~ 265VAC
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output5 VDC @ 3A
2nd Output12 VDC @ 2A
3rd Output-5 VDC @ 300mA