SX28AC/SS
8-bit Microcontrollers (MCU) 75MHz 2k Flash 20I/O 28 pin
product image
SX28AC/SS Picture
SeekIC No. : 00376837 Detail
SX28AC/SS: 8-bit Microcontrollers (MCU) 75MHz 2k Flash 20I/O 28 pin
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SX28AC/SS
Mfg:
Parallax
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : RISC Data Bus Width : 8 bit
Description
Maximum Clock Frequency :
Program Memory Size :
Data RAM Size :
On-Chip ADC :
Operating Supply Voltage :
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Mounting Style :
Processor Series :
Data Bus Width : 8 bit
Core : RISC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSX28AC/SS
VendorParallax Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size3KB (2K x 12)
RAM Size136 x 8
Number of I /O20
Package / Case28-SSOP
Speed75MHz
Controller SeriesSX
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorRISC
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V