SXR101M050ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 50Volt 105C
product image
SXR101M050ST Picture
SeekIC No. : 00729229 Detail
SXR101M050ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 50Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR101M050ST
Quick Details
Capacitance : 100 uF Voltage Rating : 50 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 100 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR101M050ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.330 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.630" H (10.00mm x 16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating50V