SXR102M010ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 10Volt 105C
product image
SXR102M010ST Picture
SeekIC No. : 00710613 Detail
SXR102M010ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 10Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR102M010ST
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 10 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 10 mm Dia. x 20 mm L
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Voltage Rating : 10 Volts
Capacitance : 1000 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Dimensions : 10 mm Dia. x 20 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR102M010ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)250.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.787" H (10.00mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating10V