SXR102M063ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 63Volt 105C
product image
SXR102M063ST Picture
SeekIC No. : 00730037 Detail
SXR102M063ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 63Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR102M063ST
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Voltage Rating : 63 Volts
Packaging : Bulk
Capacitance : 1000 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 63 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR102M063ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)110.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.417" H (18.00mm x 36.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating63V