SXR102M6R3ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 6.3Volt 105C
product image
SXR102M6R3ST Picture
SeekIC No. : 00729799 Detail
SXR102M6R3ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 6.3Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR102M6R3ST
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
Packaging : Bulk
Capacitance : 1000 uF
Voltage Rating : 6.3 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR102M6R3ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)290.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.787" H (10.00mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V