SXR122M063ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1200uF 63Volt 105C
product image
SXR122M063ST Picture
SeekIC No. : 00726577 Detail
SXR122M063ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1200uF 63Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR122M063ST
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Voltage Rating : 63 Volts
Voltage Rating : 63 Volts
Capacitance : 1200 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR122M063ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)90.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.575" H (18.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating63V