SXR151M025ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 150uF 25Volt 105C
product image
SXR151M025ST Picture
SeekIC No. : 00729552 Detail
SXR151M025ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 150uF 25Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR151M025ST
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 150 uF Voltage Rating : 25 Volts
Termination Style : Radial Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 25 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 150 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR151M025ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.200 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.472" H (10.00mm x 12.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating25V