SXR151M6R3ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 150uF 6.3Volt 105C
product image
SXR151M6R3ST Picture
SeekIC No. : 00719827 Detail
SXR151M6R3ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 150uF 6.3Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR151M6R3ST
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 150 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 6.3 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 150 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR151M6R3ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.950 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.236" Dia x 0.433" H (6.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V