SXR152M010ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1500uF 10Volt 105C
product image
SXR152M010ST Picture
SeekIC No. : 00729427 Detail
SXR152M010ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1500uF 10Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR152M010ST
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Voltage Rating : 10 Volts
Packaging : Bulk
Capacitance : 1500 uF
Voltage Rating : 10 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR152M010ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)180.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 1.181" H (10.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating10V