SXR153M6R3ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 15000uF 6.3Volt 105C
product image
SXR153M6R3ST Picture
SeekIC No. : 00725980 Detail
SXR153M6R3ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 15000uF 6.3Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR153M6R3ST
Quick Details
Capacitance : 0.015 Farad Voltage Rating : 6.3 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 6.3 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 0.015 Farad
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR153M6R3ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance15000F
ESR (Equivalent Series Resistance)40.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.575" H (18.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V