SXR221M025ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 25Volt 105C
product image
SXR221M025ST Picture
SeekIC No. : 00725572 Detail
SXR221M025ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 25Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR221M025ST
Quick Details
Capacitance : 220 uF Voltage Rating : 25 Volts
Packaging : Bulk
Capacitance : 220 uF
Voltage Rating : 25 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR221M025ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)840.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.472" H (10.00mm x 12.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating25V