SXR221M016ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 16Volt 105C
product image
SXR221M016ST Picture
SeekIC No. : 00727979 Detail
SXR221M016ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 16Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR221M016ST
Quick Details
Capacitance : 220 uF Voltage Rating : 16 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 16 Volts
Capacitance : 220 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR221M016ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)970.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.433" H (8.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating16V