SXR221M063ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 63Volt 105C
product image
SXR221M063ST Picture
SeekIC No. : 00724886 Detail
SXR221M063ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 63Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR221M063ST
Quick Details
Capacitance : 220 uF Voltage Rating : 63 Volts
Packaging : Bulk
Capacitance : 220 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 63 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR221M063ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)480.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.472" Dia x 0.984" H (12.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating63V