SXR221M100ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 100Volt 105C
product image
SXR221M100ST Picture
SeekIC No. : 00724910 Detail
SXR221M100ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 100Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR221M100ST
Quick Details
Capacitance : 220 uF Voltage Rating : 100 Volts
Packaging : Bulk
Capacitance : 220 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 100 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR221M100ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)420.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 1.260" H (16.00mm x 32.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating100V