SXR222M035ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 2200uF 35Volt 105C
product image
SXR222M035ST Picture
SeekIC No. : 00726132 Detail
SXR222M035ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 2200uF 35Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR222M035ST
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Voltage Rating : 35 Volts
Dimensions :
Voltage Rating : 35 Volts
Capacitance : 2200 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR222M035ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)80.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 1.417" H (16.00mm x 36.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating35V