SXR331M063ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 63Volt 105C
product image
SXR331M063ST Picture
SeekIC No. : 00728389 Detail
SXR331M063ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 63Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR331M063ST
Quick Details
Capacitance : 330 uF Voltage Rating : 63 Volts
Capacitance : 330 uF
Voltage Rating : 63 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR331M063ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)320.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.472" Dia x 1.181" H (12.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating63V