SXR331M100ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 100Volt 105C
product image
SXR331M100ST Picture
SeekIC No. : 00726379 Detail
SXR331M100ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 100Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR331M100ST
Quick Details
Capacitance : 330 uF Voltage Rating : 100 Volts
Capacitance : 330 uF
Voltage Rating : 100 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR331M100ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)280.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.417" H (18.00mm x 36.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating100V