SXR331M6R3ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 6.3Volt 105C
product image
SXR331M6R3ST Picture
SeekIC No. : 00711659 Detail
SXR331M6R3ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 6.3Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR331M6R3ST
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 330 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 6.3 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 8 mm Dia. x 11 mm L
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Voltage Rating : 6.3 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 330 uF
Dimensions : 8 mm Dia. x 11 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR331M6R3ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)880.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.433" H (8.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V