SXR332M016ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 16Volt 105C
product image
SXR332M016ST Picture
SeekIC No. : 00725587 Detail
SXR332M016ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 16Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR332M016ST
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Voltage Rating : 16 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 16 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 3300 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR332M016ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)80.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.472" Dia x 1.575" H (12.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating16V