SXR332M035ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 35Volt 105C
product image
SXR332M035ST Picture
SeekIC No. : 00727732 Detail
SXR332M035ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 35Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR332M035ST
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Voltage Rating : 35 Volts
Dimensions :
Voltage Rating : 35 Volts
Capacitance : 3300 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR332M035ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)470.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.575" H (18.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating35V