SXR471M050ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 470uF 50Volt 105C
product image
SXR471M050ST Picture
SeekIC No. : 00729778 Detail
SXR471M050ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 470uF 50Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR471M050ST
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 470 uF Voltage Rating : 50 Volts
Termination Style : Radial Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Capacitance : 470 uF
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR471M050ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)280.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.472" Dia x 0.984" H (12.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating50V