SXR472M016ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 4700uF 16Volt 105C
product image
SXR472M016ST Picture
SeekIC No. : 00727243 Detail
SXR472M016ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 4700uF 16Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR472M016ST
Quick Details
Capacitance : 4700 uF Voltage Rating : 16 Volts
Dimensions :
Capacitance : 4700 uF
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 16 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR472M016ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance4700F
ESR (Equivalent Series Resistance)70.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 1.417" H (16.00mm x 36.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating16V