SXR681M050ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 680uF 50Volt 105C
product image
SXR681M050ST Picture
SeekIC No. : 00727382 Detail
SXR681M050ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 680uF 50Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR681M050ST
Quick Details
Capacitance : 680 uF Voltage Rating : 50 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 680 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR681M050ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance680F
ESR (Equivalent Series Resistance)200.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.472" Dia x 1.378" H (12.00mm x 35.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating50V