SXR821M010ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 820uF 10Volt 105C
product image
SXR821M010ST Picture
SeekIC No. : 00729331 Detail
SXR821M010ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 820uF 10Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR821M010ST
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 820 uF Voltage Rating : 10 Volts
Termination Style : Radial Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 10 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 820 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR821M010ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance820F
ESR (Equivalent Series Resistance)310.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.787" H (10.00mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating10V